روستای زرین دشت

روستای زیبای زرین دشت یکی از مواهب الهی

روستای زرین دشت در ۴۰ کیلومتری جنوب فیروزکوه و ۱۲۰ کیلومتری تهران واقع شده و نمادی از زیبایی های خداوند است که باید این طبیعت زیبا را از نزدیک دید. این روستا با زیبایی خاص خود نظر توریست ها را به خود جلب کرده است و هر ساله تعداد زیادی توریست به این روستا رفته و از جاهای دیدنی آن بازدید می کنند که یکی از زیبایی های این روستا رودخانه حبله رود است که جاذبه خاصی دارد و دیگر جاذبه ها چشمه های آب معدنی مانند خمده و دریابک است که این آبها خواص درمانی بسیار موثری نیز هم دارند.

روستای سرسبز زرین دشت یکی از مناطق آباد و زیبای بخش مرکزی شهرستان فیروزکوه است. این روستا از آبادی های میان کوهی است. همچنین دارای آب و هوای معتدل و جاذبه‌های گردشگری فراوانی است.
در این روستا جاهای دیدنی و تاریخی بسیاری وجود دارد که فصل بهار و تابستان مردم از شهرهای مختلف برای هواخوری و گشت و گذار به این روستای سرسبز می روندو لازم به ذکر است که این روستا با زیبایی خاص خود نظر توریست ها را نیز به خود جلب کرده است و هر ساله تعداد زیادی توریست به این روستا رفته و از جاهای دیدنی آن بازدید می کنند که یکی از زیباییهای این روستا رودخانه حبله رود است که جاذبه خاصی دارد و دیگر جاذبه ها چشمه های آب معدنی مانند خمده و دریابک است که این آبها خواص درمانی بسیار موثری نیز هم دارند.

 

روستای زرین دشت شهدای زیادی در حدود 450 شهید تقدیم انقلاب نمود که این شهدا عاشقانه در جبهه های جنگ حضور پیدا کردند و همگام با دیگر رزمندگان به دفاع از میهن اسلامی پرداختند و چه خوب معامله ای با خدا کردند و رستند و نجات یافتند. این دنیا نتوانست آنان را مجذوب و شیفته خود کند زیرا شهدای ما از اولیا الله هستند و همچنین به فرموده حضرت امام یک شبه ره صد ساله را طی کردند،  و خانواده های این شهدا نیز با رضایت دادن به فرزندان برای حضور در جبهه سهم به سزایی در دفاع مقدس از دین و ناموس کشورشان ایفا کردند، مردم دیگراین روستا در کمک رسانی به جبهه نیز همیشه در صحنه بوده و مردم با همه بضاعت خود به رزمندگان امداد می رساندند.

 

روستای زرین دشت علاوه بر حضور همه جانبه در 8سال دفاع مقدس فرزندان فرهنگی و علمی نیز تربیت نموده که در خدمت نظام و انقلاب هستند که در جاهای کلیدی در دولت و دیگر شغل ها از جمله پزشکی، مهندسی و مدیریتهای مختلف در راس امور مشغول خدمات رسانی و انجام وظیفه می باشند، و  افرادی هستند که به راستی توانسته‌اند مسیر موفقیت را طی کنند و به اهداف تعریف شده در ذهنشان برسند، به نوعی شعار خواستن، توانستن را به ظهور برسانند و با وجود کمبودها که در اکثر روستاها مشهود است آنان ثابت کنند که اگر هدف تعیین شده باشد به کمک نیروی اراده هر کاری شدنی است.

 

روستای زرین دشت از نظر دینی قوی است و روستایی مذهبی و سنتی است که فرزندان دینی اعم از روحانیت  نیز پرورش داده است. در این روستا مردم آداب و سنن قدیم خود را حفظ کرده و برای آن ارزش قائلند.یکی از آداب و سنتها در روستای زریندشت مراسم اجرای تعزیه خوانی در روستا است که در ایام محرم برگزار می شود و دارای شور خاصی است به نحوی که اکثر مردو و جوانان که از روستا به شهر رفته اند در این ایام به زریندشت رفته تا بتوانند در مراسم عزاداری به خصوص عاشورا و تاسوعا شرکت کنند.

 

در ایام محرم همه جا سیاهپوش است و مردم آن، چه بومی و غیر بومی لباسهای مشکی خود را به تن کرده اند. مسجد این روستا مرکز تمام اتفاقات فرهنگی و مذهبی است. تعزیه، سینه زنی و دسته روی از مراسم های عزاداری مردم زریندشت در روزهای ماه محرم است.زن و مرد، پیر و جوان، شیعه و سنی حماسه عاشورا را که توسط تعزیه خوانها اجرا می شود تماشا می کنند. جمعیت سنی این روستا را مردم افغانستانی تشکیل می دهند که برای انجام کار به این روستا مهاجرت کرده اند؛ اما در روز عاشورا در کنار مردم شیعی روستای آتشان در سوگ حضرت زینب (س) گریه می کنند.

 

مردم این روستا هرساله به رسم و سنت سالیان دور که سابقه 150 ساله دارد، برای عزاداری سیدالشهدا (ع) در کنارهم جمع می شوند و به اجرای مراسم تعزیه می پردازند. اشعاری که بازیگران تعزیه می خوانند در دستگاه موسیقی ایرانی بوده و امروز متولیان برگزاری این مراسم در دنیا نیستند و سندی دقیقی از چگونگی دستیابی به این اشعار که به آن «فرد» گفته می شود در دست نیست.به گفته اهالی روستا تمامی اشعار توسط پیشینیان همین روستا گفته شده و فرزندان آنان ادامه دهنده راه آنان بوده اند. شاید بتوان نمونه کم نظیری از اشعار را به لحاظ روایت داستان و ریتم موسیقی آن در تعزیه های این روستا شنید که با نمونه های رایج آن متفاوت است.

 

 

 

روستای زرین دشت از نظر محصولات کشاورزی پر رونق است و می شود گفت همه نوع میوه از آلبالو و گیلاس و توت و غیره تا باغات گردو در این روستا موجود است و لازم به ذکر است که امور مردم محلی این روستا از همین محصولات کشاورزی تامین میشود که گردو بیشترین سهم را در برآوردن نیازهای مالی روستا را دارد.در فصل بهار و تابستان میوه های خوش آب و رنگ و خوشمزه در این روستا به وفور یافت می شود که بیننده را بر سر شوق می آورد.پیشنهاد میکنم برای یک بار هم شده به این روستای بکر و سرسبز سفر کنید و از مواهب الهی در آن لذت  وبهره ببرید وایامی را به دور از دغدغه های شهر به هوای پاک پناه ببرید که : عاشقی کردن و تنفس در کوچه باغ های سبز هم عالمی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *