پرنده نگری تالاب میقان

تالاب ها مفیدترین اکوسیستم های طبیعی هستند که با موری ب وضعیت تالاب های ایران نشان می دهد که بسیاری از آنها در اثر عدم وجود شاخص های مدیریتی، بهره برداری نامعقول، تغییر کاربری و تبدیل زمین های تالابی، شکار و صید غیر قانونی، صدور مجوز های قانونی شکار بیش از حد که باعث انقراض بسیاری از گونه های جانوری شده است. نقش و اهمیت منحصر به فرد تالاب میقان در جلوگیری از گسترش کویر، پذیرش پرندگان بومی و مهاجر، تصفیه و پالایش آب و ذخایر زیستی متنوع از ارزش های زیست محیطی این تالاب می باشد. با برنامه ریزی و اجرای مدیریت بهینه زیست محیطی و بهره گیری از ابزار قدرتمند گردشگری پایدار می توان از این مواهب الهی حفظ و حراست کرد.
برای کسانی که عشق طبیعت گردی دارند، تجربه پرنده نگری یکی از منحصر به فردترین تجربه هایی است که می توانند در عمر سفرشان کسب کنند. تالاب کویری میقان یکی از بهترین تالاب هایی است که به شما فرصت این کار را می دهد.

تالاب کویری میقان در استان مرکزی و 15 کیلومتری شمال شرقی اراک قرار دارد. این منطقه یکی از زیباترین جلوه‌های طبیعت استان مرکزی و از زیستگاه‌های مهم و بین‌المللی پرندگان است و در واقع آخرین حلقه اکولوژیک حوزه آبریز دشت اراک به حساب می آید که آب‌های سطحی مسیل‌های فصلی را جذب می‌کند.

مساحت حوزه دریاچه فصلی این تالاب بسته به ورودی آب بین 100 تا 110 کیلومتر مربع است. در گذشته تالاب میقان را به نام نمکزار فراهان می شناختند. محیط این دریاچه از 16 تا 24 کیلومتر متغیر است و جزیره کوچکى در وسط آن قرار گرفته است که آثار و خرابه‌هاى ساختمانى در آن وجود دارد.

جالب است بدانید که آب این دریاچه آنقدر شور است که در هر لیتر آن در تابستان 50 گرم پیدا می شود و این میزان‌ در بهار به 38 گرم و در زمستان به 28 گرم می رسد. این دریاچه زیستگاه گروه‌هاى بزرگ پرندگان است که در پاییز آب و هواى فوق العاده ای دارد.

در زمستان‌ها هم هوا به قدر کافی معتدل است و به همین دلیل خیلی از پرندگان ترجیح می دهند در میانه پروازشان در این تالاب فرود بیایند یا در دسته‌های کوچک و بزرگ و با شکلی زیبا در آسمان بالای تالاب پرواز کنند.

در بهار اما تالاب میقان یکی از زیستگاه‌های اصلی پرندگان مهاجری به حساب می آید که در پائیز با عبور از این منطقه از نواحی سردسیر سیبری به سمت مناطق گرمسیر جنوبی و افریقا ئر پرواز بودند و حالا در راه بازگشت به خانه خود هستند.

عضویت در کانال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *