دریاچه مخرگه

دریاچه مخرگه بزرگترین آینه طبیعی ایران

این دریاچه در 32 کیلومتری جنوب شهربابک در دشت وسیع ریگ سفید قرار گرفته است. این دریاچه مساحتی در حدود چهارهزار هکتار دارد و با اولین بارندگی های منطقه که از آبان ماه صورت می گیرد آبگیری می شود. در زمانی که بارندگی منطقه در حد نرمال باشد، آب این دریاچه تا اواخر مردادماه پابرجاست.

دریاچه مخرگه

 

از نکات جالب دریاچه مخرگه  این است که می توان با حرکت در هر نقطه آن از انعکاس حیرت انگیز و زیبای تصاویر آسمان و محیط اطراف لذت برد. از این لحاظ می توان آن را با شوره زار «سالار اویونی» درکشور بولیوی، ملقب به بزرگترین آینه روی زمین مقایسه نمود.

دریاچه مخرگه

 

دریاچه مخرگه بسیار ناشناخته است و حتی اكثر مردم شهربابك از آن آگاهی ندارند. این مکان ازجمله پتانسیل های گردشگری است که بکر و دست نخورده مانده است و شاید یکی از دلایل عدم معرفی این مکان نیز همین بوده که مردم محلی و مسئولان می خواستند آن را از دخالت های انسانی دور نگاه دارند. اغلب بازدید کنندگان دریاچه، گردشگران حرفه ای و مردم محلی هستند و مردم عادی خیلی کمتر به این منطقه سفر می کنند و همین امر هم سبب شده کمترین تخریب ناشی از حضور انسان را در این منطقه شاهد باشیم.

دریاچه مخرگه

 

به نظر می رسد ، بوم گردی در بازدید از این دریاچه باید در دستور کار قرار گیرد. با توجه به بکر بودن منطقه، هرگونه خدمات دهی به گردشگران نیز باید توسط پتانسیل های بومی منطقه به خصوص عشایر منطقه انجام شود. درحالی که در مناطق دیگر ایران سیاه چادر وجود دارد، اما عشایر این منطقه سفید چادر دارند و برای خدمات دهی به گردشگران باید سفید چادر در منطقه برپا شود.

دریاچه مخرگه

 

آب چاههای منطقه مخرگه  به علت مجاورت با دریاچه نمکی شور می باشد . منبع آب شیرین منطقه رودخانه حبیب اله خانی می باشد که فقط درزمان بارندگی جریان می یابد و درهمه فصول سال خشک می باشد. اما زیبایی این رودخانه به این است در هر فصلی از سال با کندن سی سانتیمتر گودال، آبی شیرین و بس زلال بیرون می آید، این قسمت از رودخانه که به ریزآب مشهور است درمنطقه چاه کالی قرار دارد و آب آن در تابستان گرم منطقه، سرد و گوارا می باشد.

دریاچه مخرگه

 

مهمترین عارضه طبیعی این منطقه دریاچه نمک مخرگه است که در نوع خود کم نظیر است و گاها” با نام دریاچه چاه زنگار از آن یاد می شود. این عارضه طبیعی زیبا در سه کیلومتری جنوب شرقی مخرگه قراردارد ومساحتی بیش از 15 کیلومترمربع دارد و منبع تغذیه آن مسیل ها و رودخانه هایی است که فقط در زمان بارندگی جریان می یابند و از کوههای چاه پوزه، چاه معدن، چشمه انجیر، چاه گز، چاه خشک، پیرقوچان، هفت کوه و تپه ماهورهای منطقه سرچشمه می گیرند.

دریاچه مخرگه

 

در نزدیکی این دریاچه غارهای طبیعی زیبایی نیز وجود دارد که بر دریاچه مشرف هستند.همچنین در نزدیکی این دریاچه، بقایای یک قلعه قدیمی به چشم می خورد که هنوز هیچ گونه مطالعاتی در خصوص قدمت و دلایل تخریب بخش هایی از آن صورت نگرفته است.

دریاچه مخرگه

 

هرگز بدون همراه داشتن راهنمای آشنا به این محل به این منطقه وارد نشوید چون موجب سردرگمی در میان باتلاقها خواهید شد و خیلی ها دراین منطقه به علت شناختی که از این منطقه نداشتند جانشان را ازدست داده اند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *