زیباترین آبشارهای ایران + عکس

زیباترین آبشارهای ایران مان را بشناسیم + عکس
زیباترین آبشارهای ایران + عکس

هوا رو به گرمي‌ است و جاهاي خوش آب و هوا و سرسبز براي سفر زياد طرفدار دارد. از جمله جاهايي كه در تعطيلات و حتي آخرهفته‌ها خيلي شلوغ مي‌شود، آبشارها هستند چون آبشارها در مناطق خوش آب و هوا قرار دارند. مناطقي كه هم كوه دارد و هم اغلب جنگلي هستند.
امتیاز خبر: 96 از 100 تعداد رای دهندگان 93401

برترین مجله اینترنتی ایران
هفت صبح: ايران به دليل كوهستاني بودن 186 آبشار دارد كه در شمار ديدني‌ترين جاذبه‌هاي گردشگري ايران هستند؛ در بين استان‌هاي كشور مازندران و لرستان به ترتيب بيشترين آبشارهاي ايران را در خود جاي داده‌اند.

هوا رو به گرمي‌ است و جاهاي خوش آب و هوا و سرسبز براي سفر زياد طرفدار دارد. به وي‍ژه در بهار كه برگ‌هاي درختان نو و خوش‌رنگ هستند. از جمله جاهايي كه در تعطيلات و حتي آخرهفته‌ها خيلي شلوغ مي‌شود، آبشارها هستند چون آبشارها در مناطق خوش آب و هوا قرار دارند. مناطقي كه هم كوه دارد و هم اغلب جنگلي هستند.

شايد جالب باشد اگر بدانيد كه ایران حدود ۴۳ آبشار مشهور دارد که با آبشارهای محلی و فصلی این تعداد به ۱۸۶ آبشار می‌رسد. در بين استان‌هاي كشور استان مازندران با ۷۸ آبشار کوچک و بزرگ بیشترین آبشارها را در خود جا داده است. پس از آن نوبت لرستان است كه با ۴۵ آبشار در جايگاه دوم قرار گرفته است. چند آبشار پرطرفدار و زيباي ايران را معرفي مي‌كنيم.

آبشار کبودوال

ارتفاع: 15 متر

نشاني: پنج کیلومتری جنوب شرقی شهر علی‌آباد کتول از توابع استان گلستان

186 آبشار در پهنه ايران

آبشار کبودوال تنها آبشار خزه‌ای کشور است که با داشتن امکاناتی برای گردشگران یکی از مهم‌ترین تفرجگاه‌های استان گلستان به شمار مي‌رود. آب این آبشار از دامنه شمالي كوه هارون به ارتفاع 1780 متر سرچشمه مي‌گيرد و زلال، شفاف و قابل آشامیدن است.

براي رفتن به اين آبشار بايد به سمت پارك جنگلي كبودوال برويد، از پارك جنگلي تا محل آبشار اصلي كبودوال حدود 20 دقيقه پياده روي زمان مي‌برد كه مسيري بسيار زيباست. در طول مسير به سمت آبشار، مناظر شگفت‌آور و پل‌هاي چوبي در كنار آبي روان و درختان جنگلي، شما را به وجد مي‌آورد.

آبشار لاتون

ارتفاع: 105 متر

نشاني: استان گیلان، ۱۵ کیلومتری جنوب شهرستان آستارا، شهر لوندویل روستای کوته کومه‌.

آبشار لاتون، بلندترين آبشار كشور است و فاصله آن از روستاي كوته كومه، حدود شش کیلومتر است که پس از 5/3 ساعت مي‌توان به آن رسيد. در اين مسافت در حدود ۷۵۰ متر ارتفاع زیاد می‌شود.‌ در مسیر صعود به آبشار لاتون به روستای قدیمی ‌آسیو شوان نيز می‌رسید که تقریبا خالی از سکنه است.

به زبان تالشی، آسیو به معنی آسیاب و شوان به معنی کنار رودخانه است. حجم آب آبشار در فصول مختلف سال متفاوت است ولی در تمام فصول آب دارد. اگر به لاتون رسيديد بايد خيلي مراقب باشيد چون آبشار خطرناكي است و چند وقت پيش كوهنوردي هنگام بالارفتن از اين آبشار پرت شد و جان خود را از دست داد.

186 آبشار در پهنه ايران

آبشار یخی

ارتفاع: 12 متر

نشاني: ارتفاع ۵۱۰۰ متری از جبهه جنوبی کوه دماوند استان مازندران

ارتفاع این آبشار بین ۷ تا ۱۲ متر اعلام شده و به جز در مدت کوتاهی از تابستان که باریکه آبی از کنار آن جاری می‌شود، در سایر زمان‌ها یخ‌زده است و به همين دليل به آبشار يخي معروف شده است. علت تشکیل اين يخ‌ها نيز ناشی از ذوب برف‌های گودال بالای آن است که در گرمای ‌تابستان، باریکه آبی را به وجود می‌آورد و از کنار آبشار یخی عبور می‌کند‌.‌

186 آبشار در پهنه ايران

این آب مدت کوتاهی دوام می‌آورد و بلافاصله منجمد می‌شود. این آبشار یکی از ‌آبشارهای عجیب و منحصربه فرد جهان است . برخی از آبشارهای دیگر ایران نيز در فصل زمستان یخ می‌زنند که به‌خاطر سهولت دسترسی‌ به آنها تبدیل به جاذبه‌ای برای گردشگران و یخ‌نوردان می‌شوند.بشار یخی

آبشار شاهاندشت

ارتفاع: ‌51 متر

نشاني: روستای شاهاندشت، کیلومتر ۹۶ جاده هراز، ۶۵ کیلومتری شهر آمل، استان مازندران

186 آبشار در پهنه ايران

آبشار شاهاندشت بزرگ‌ترین آبشار استان مازندران است كه در فهرست آثار طبيعي كشور به ثبت رسيده است. در بالای آبشار شاهاندشت قلعه ملک بهمن که به قلعه ملکه قلاع یا ملک بهمن مشهور است و نام تاریخی آن قلعه فرشته بوده است، واقع شده و از عظیم‌ترین قلاع کوهستانی البرز ایران است که از سنگ و نوعی ساروج که مخلوطی از شیر و تخم‌مرغ و نوعی خاک است ساخته شده و استحکام زیادی دارد که قدمت آن به سه هزار سال پیش می‌رسد. مسیر رسیدن به قلعه و آبشار گذر از پل روستای وانا، جاده روستای شاهاندشت، پارکینگ شاهاندشت، گذر از روستای شاهاندشت و حدود ۱۵ دقیقه پیاده‌روی است.

آبشار بیشه

ارتفاع: 58 متر

نشاني: استان لرستان، کنار ايستگاه راه‌آهن تهران – خوزستان، در نزدیکی ایستگاه بیشه، در شهرستان دورود

186 آبشار در پهنه ايران

این آبشار كه يكي از آبشارهاي پرطرفدار استان لرستان است در دل کوه‌های زاگرس قرار گرفته‌ و فاصله آن تا شهر خرم‌آباد ۶۵ کیلومتر است. در كنار اين آبشار امكانات گردشگري حتي براي اقامت گردشگران وجود دارد. مانند 17 پلاژ، هفت چادر، بازارچه محلي، تلفن، آب، برق، خانه بهداشت و پاسگاه انتظامي‌. این آبشار با چشم اندازی زیبا یکی از نادرترین و زیباترین آبشارهای استان لرستان است كه ارتفاع آن ۴۸ متر تا نقطه برخورد با زمین است و ۱۰متر نیز از آنجا تا وصل شدن به رودخانه سزار فاصله دارد. عرض تاج آبشار نيز 20 متر است.

آبشار آب سفید

ارتفاع: 70 متر

نشاني: 90 کیلومتری شهرستان الیگودرز، تنها مسیر دسترسي آن عبور از روستاهای کاکلستان و قلیان است

186 آبشار در پهنه ايران

آبشار آب سفید الیگودرز یکی از آبشارهای استان لرستان كه ‌ به عروس آبشارهای ایران معروف است و به رود رودبار لرستان می‌پیوندد و سرانجام به رود دز می‌ریزد. شايد به علت اینکه آب اين آبشار به صورت مخلوط با هوا بر اثر برخورد با سنگ‌ها به شکل حباب سفید در می‌‌آید به آب سفید معروف شده. آب اين آبشار یکی از بهترین و سالم‌ترین آب‌های معدنی به شمار می‌رود كه از دل کوه صخره‌ای به بیرون سرازیر و سپس در مسافت کوتاهی به یک حوضچه تبدیل می‌شود‌. مسیر الیگودرز تا آبشار اتومبیل رو است.

آبشار نوژیان

ارتفاع: 95 متر

نشاني: ۳۸ کیلومتری جنوب شرقی خرم‌آباد‌(بخش پاپی)، استان لرستان

186 آبشار در پهنه ايران

آبشار نوژیان یکی دیگر از مرتفع‌ترین آبشارهای ایران است که در استان لرستان و در كوهستان واقع شده است. همچنين گردشگاه جنگلی نوژیان نيز بالای کوه تاف قرار دارد. در کوه تاف انواع گیاهان دارویی می‌رویند و دارای طبیعتی زیبا و دیدنی است. مردم و گردشگران زیادی برای تماشای این آبشار زیبا و برای جمع‌آوری گیاهان دارویی به این ناحیه می‌آیند. راه ارتباطی آن از طریق خرم‌آباد به گردنه نوژیان جاده آسفالته یا از راه‌آهن به ایستگاه کشور و از آن طرف هم با پای پیاده حدود دو ساعت پیاده‌روی به سمت آبشار است.

آبشار سنگان

ارتفاع:60 متر

نشاني: نزدیکی روستای سنگان، حدود ۲۰ کیلومتری شمال غرب تهران و در دامنه‌های قله پهنه‌حصار

186 آبشار در پهنه ايران

مسیر دسترسی به روستای سنگان از طریق جاده کن در شمال غرب تهران است. این جاده همان جاده جدید امامزاده داوود است که با عبور از کن و روستای سولقان، دو راهی را سمت چپ و به سمت روستای سنگان پایین ادامه می‌دهید. پس از پشت سر گذاشتن روستاهای سنگان پایین، سنگان نو و سنگان بالا نيز به امامزاده قاسم می‌رسید. این آبشار كه بلندترين آبشار استان تهران است، در زمستان با یخ زدن، شکلی بسیار زیبا به خود می‌گیرد اما اوج شکوه و زیبایی آبشار سنگان در فصل پرآبی یعنی بهار و اوایل تابستان است.

186 آبشار در پهنه ايران

آبشار مارگون

ارتفاع: 70 متر

نشاني: مرز استان فارس با كهگيلويه و بوير احمد. نزديكي شهر سپیدان، روستاي مارگون

186 آبشار در پهنه ايران

آبشار مارگون یکی از زیباترین آبشارهای کشور است که يكي از تفريحگاه‌هاي شيرازي‌ها و ياسوجي‌ها به صورت مشترك است. این آبشار در حقیقت سرچشمه رودخانه است و در بالای کوه هیچ رودخانه‌ای نیست، بلکه از بدنه دیواره صخره‌ای کوه، بیش از چند هزار چشمه وجود دارد که آب از آنها به بیرون ریخته می‌شود. از این نظر این آبشار بزرگ‌ترین و مرتفع‌ترین آبشار چشمه‌ای جهان است. حتي به گفته شاهدان در مواقعی از زمستان در این آبشار قندیل‌هايی از یخ تشکیل می‌شود و زيبايي خاصي به آن مي‌دهد.

آبشار آسیاب خرابه

ارتفاع: 10 متر

نشاني: ۲۷ کیلومترى هادى شهر، نوار مرزى ایران و جمهورى آذربایجان، پنج کیلومترى روستاى منجن آباد در حاشیه رود ارس.منطقه آزاد ارس

186 آبشار در پهنه ايران

آبشار آسیاب خرابه یکی از مناطق دیدنی آذربایجان شرقی و منطقه آزاد ارس است و تمام دیواره آبشار پوشیده از خزه و گیاهان آبزی است و مناظر دل‌انگیزی را پدید آورده است. این آبشار به علت وجود ویرانه‌های یک آسیاب آبی به آسیاب خرابه معروف است. آسیاب‌خرابه، آسیابی آبی بوده که سال‌ها پیش مردم منطقه از آن استفاده مي‌كردند ولی هم‌اکنون به دلیل تخریب قسمت‌های عمده آن کاربردی ندارد. در آسیاب‌خرابه آبشارهای کوچک و بزرگ بسیاری پدید آمده که از بالای آسیاب به سمت پایین سرازیر می‌شوند.

آبشار شوی

ارتفاع: 85 متر

نشاني: دهستان شوی، از توابع شهرستان دزفول و در نزدیکی کوه سالن، يكصد کیلومتری دزفول، استان خوزستان

186 آبشار در پهنه ايران

آبشار شوی یکی از بزرگ‌ترین و زیباترین آبشارهای ایران در رشته‌ کوه‌های زاگرس واقع است. چون چندین ساعت تا رسیدن به محل آبشار پیاده‌روی لازم است و این مسیر در میانه روز هوای گرمی ‌دارد بنابراین بهترین زمان برای رفتن به شوی، از اواخر اسفندماه به خصوص در ایام عید تا اواخر اردیبهشت ماه است ضمن اینکه در این موقع از سال این منطقه بسیار سرسبز و زیباست. در مسیر پیاده‌روی رسیدن به آبشار شوی، بعد از عبور از دره سرتنگ دزفول، سه آبشار کوچک‌تر با ارتفاع‌هایی بین ۵ تا ۲۰ متر، قبل از رسیدن به آن قرار دارند که این مسیر را برای عابران بسیار فرحبخش می‌كند.

آبشار سمیرم

ارتفاع: 35 متر

نشاني: پنج کیلومتری شرق سمیرم، ۱۶۰ کیلومتری جنوب اصفهان

186 آبشار در پهنه ايران

آبشار سمیرم گاهی – البته به ندرت- ارتفاعی بیش از ۷۰ متر پیدا می‌کند. آب اين آبشار از چشمه‌ساران و ارتفاعات بالادست آن سرچشمه می‌گیرد و از بالای تخته سنگ صخره‌ای صاف و عظیم به بیرون می‌جهد. در اطراف اين آبشار زيبا که از جهت طبيعی مكان بسيار ديدنی و جذابی است، محلی برای استراحت بازديدكنندگان در نظر گرفته شده که اين خود باعث جلب گردشگران بيشتر در اطراف اين آبشار شده است. همچنين گردشگران غير از اين آبشار مي‌توانند از غاري كه نزديك آن وجود دارد نيز ديدن كنند. غار اشکفت‌رز با ورودی
آبشار سمیرم دو کیلومتر فاصله دارد و از سقف و دیواره‌های غار آب فرو می‌ریزد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *